کتاب هیاهوی زمان

اثر جولین بارنز از انتشارات نشر چشمه - مترجم: پیمان خاکسار-ادبیات داستانی

«هیاهوی زمان» آخرین رمان بارنز است که بعد از کسب جایزه‌ی بوکر برای کتاب «درک یک پایان» منتشر شده است. این کتاب سنت برخی کارهای گذشته و ترکیبی از زندگی‌نامه و داستان است.

بارنز در این کتاب سراغ «دیمیتری شوستاکوویچ» آهنگساز مشهور روس رفته و به زندگی و رابطه‌ای که با قدرت داشته پرداخته است. شوستاکوویچ زندگی پرفراز و نشیبی داشته و به واسطه‌ی زندگی‌اش در جنگ و استعدادهایی که داشته مورد توجه دولت، به خصوص استالین بوده است.

بارنز پیش از این نیز این تکنیک (آمیختن زندگی‌نامه و داستان) را با زندگی «گوستاو فلوبر» در کتاب «طوطی فلوبر» و «آرتور کانن دویل» نویسنده‌ی شرلوک هولمز در کتاب «آرتور و جرج» به کار برده است.


خرید کتاب هیاهوی زمان
جستجوی کتاب هیاهوی زمان در گودریدز

معرفی کتاب هیاهوی زمان از نگاه کاربران
چند سالی بود که هنگام سال نو، هر بار جام خود را به سلامتی یک چیز بالا می‌برد. سیصد و شصت و چهار روز سال، تمام کشور مجبور بود صدای قدرت را بشنود که هر روز دیوانه‌وار اصرار می‌ورزید در این بهترین جهان ممکن، همه چیز در بهترین حالت ممکن است، که بهشت آفریده شده یا به زودی آفریده خواهد شد، به محض این که چند تیر و تخته‌ی دیگر را قطعه قطعه کنند و میلیون‌ها خاک اره‌ی دیگر به هوا پرواز کنند و چند صد هزار خرابکار دیگر تیر باران شوند. روزهای سعادتبار احسن الحال -اگر هم هنوز نرسیده باشند- عنقریب از راه می‌رسند. در سیصد و شصت و پنجمین روز، او جام خود را بالا می‌آورد و با جدی‌ترین لحن ممکن می‌گفت: به امید این که وضعیت دیگر از این بهتر نشود!

‎از متن کتاب

مشاهده لینک اصلی
ولی یکی ازبی شماربدبختی های زندگی این است که رمان نیست،حالاچه به قلم موپاسان چه به قلم نویسنده ای دیگر. هرچند،شاید یک داستان کوتاه طنزباشدنوشته ی گوگول.

مهندسان روح انسان.دومشکل بنیادین وجودداشت،اول اینکه خیلی ازمردم دوست نداشتندروحشان مهندسی شود.دوست داشتندروحشان همان طورکه به دنیاآمده بوددست نخورده باقی بماند ووقتی سعی می کردی هدایتشان کنی مقاومت نشان می دادند.مشکل دوم مهندسی روح انسان اساسی تربود:چه کسی مهندسان رامهندسی می کند؟
هنرزمزمه ی تاریخ است که بلندترازهیاهوی زمان به گوش می رسد....
چه چیزرامی توان برابرهیاهوی زمان قرار داد؟تنهاآن موسیقی درونمان -موسیقی هستی مان-که بعضی تبدیلش می کنند به موسیقی حقیقی. که اگر قدرتمند باشد و صادق وآن قدرناب که بتواند هیاهوی زمان راخفه کند،بعدازگذشت دهه هاتبدیل می شودبه زمرمه ی تاریخ. ...
روح می توانست به یکی ازاین سه راه نابود شود:
باکاری که بقیه باتومی کردند، باکاری که بقیه باعث می شدند باخودت بکنی وباکاری که به میل شخصی باخودت می کردی. ...

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب هیاهوی زمان


 کتاب جان آگاه
 کتاب راه سخت
 کتاب ضیافت بهانه برای جنایت
 کتاب ابله محله
 کتاب در انتظار تاریکی در انتظار روشنایی
 کتاب جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها