کتاب هالیوود

اثر چارلز بوکوفسکی از انتشارات نشر چشمه - مترجم: پیمان خاکسار-ادبیات داستانی

Henry Chinaski, Bukowski’s alter-ego, is pushed to translate a semi-autobiographical book into a screenplay for John Pinchot. He reluctantly agrees, and is thrust into the otherworld called Hollywood. There are many scandalous books about life in Hollywood, but none as poetic and dangerous as this, a fictional chronicle of Bukowskis experiences writing the screenplay for Barfly. Henry Chinaski has a penchant for booze, women and horse-racing. On his precarious journey from poet to screenwriter he encounters a host of well-known stars and lays bare the absurdity and egotism of the film industry.


خرید کتاب هالیوود
جستجوی کتاب هالیوود در گودریدز

معرفی کتاب هالیوود از نگاه کاربران
من هم یک احمق تمام عیار بودم که به میدان اسب دوانی می رفتم.ولی عملکردم از خیلی ها بهتر بود چون بعد از سالها رفتن به میدان یکی دو حقه کوچک یاد گرفته بودم.برایم فقط یک جور سرگرمی بود خیلی هم پول به باد نمی دادم.
اگر مدتی طولانی را در فقر گذرانده باشی دیگر پول برایت ارزش زیادی پیدا می کند.دیگر هیچ وقت نمی خواهی بدون آن سر کنی.بی پولی برای قدیسیــن و احمق هاست.
-از متن کتاب-

مشاهده لینک اصلی
خواندن این کتاب در مورد چندیدن موضوع می‌تواند شناخت مناسبی ارائه دهد:

اولین موضوع خود هالیوود است! بوکوفسکی سعی نموده که با لحنی طنزآمیز روند نوشتن یک فیلم‌نامه، تهیه‌کنندگی و کارگردانی یک فیلم را در فضای هالیوود شرح دهد همچنین از این طریق با بسیاری از اهالی سینما نیز شوخی نموده البته با تغییر اسامی.
به نظر من نوع دیدگاهی که بوکوفسکی از هالیوود ارائه میدهد در نوع خودش جالب توجه بوده و بسیار می‌تواند به شناخت محیط خاصی همچون هالیوود کمک کند اینکه روابط بین کارگردان و تهیه‌کننده و بازیگران و سایر عوامل فیلم چگونه است و چقدر مسائل حقوقی در این روابط تاثیر داشته و چه مسائل بغرنج و حتی گاها پیش‌پا افتاده‌ای می‌تواند در روند ساخت فیلم تاثیرگذار باشد.

دومین موضوع : الکل‌ است! شخصیت اول داستان که خود بوکوفسکی‌ست بشدت الکلی‌ست و همه چیز را از دریچه الکل و نوشیدن می‌بیند تا جائیکه تم اصلی فیلمنامه‌ای که در این کتاب می‌نویسد و به فیلم تبدیل می‌شود نیز در مورد روایت زندگی یک الکلی‌ست!

سومین موضوعی که به آن پرداخته می‌شود: جامعه آمریکاست مواردی همچون مالیات، سیاهان، نژادپرستی، فقر و مسائلی از این قبیل در طول داستان مطرح می‌گردد. البته موردی که بیشتر به چشم میخورد و به نظرم در ادبیات معاصر آمریکا و شاید در فرهنگ عامه نیز وجود داشته باشد نوعی بی‌دغدغه‌گی و بی خیالی‌ست گویی اینطور به نظر می‌آید که مردم امریکا در هر سطح و طبقه اجتماعی که باشند در هر حال به دنبال لذت بردن از زندگی هستند نه زجر کشیدن از آن و به نظرم اگر این دیدگاه عمومیت داشته باشد می‌تواند یکی از عوامل مهم ارتقا و پیشرفت محسوب گردد.

نکته دیگر در مورد ترجمه پیمان خاکسار می‌باشد که به نظرم توانسته است ترجمه قابل قبولی ارائه دهد هرچند که اگر از ادبیات محاوره‌ای‌تری استفاده می‌نمود روان‌تر می‌بود.

در مورد نکات بالا نقل‌قول‌هایی از کتاب گردآوری کرده‌ام که می توانید نگاهی به آن‌ها بیاندازید:
هالیوود در ویکی‌گفتاورد

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب هالیوود


 کتاب رگتایم
 کتاب زندگی پشت و رو
 کتاب وراجی روی نیل
 کتاب جنگل در کام آتش
 کتاب پسری که روی تختی پر از برف خوابید
 کتاب زهر عشق