کتاب از قصر تا قصر

اثر نجیب محفوظ از انتشارات جامی - مترجم: ناصر طباطبایی-ادبیات داستانی

رمان های سه گانه قاهره سه نسل از خانواده پدرسالار طلبی السید احمد عبد الجواد را کشف می کند که خانواده خود را با دست سخت و قاطعانه زندگی می کند در حالی که یک زندگی مخفی از خودکفایی دارد. کاخ پیج ما را به همسر مهربان و مظلومش، آمینا، دختران محترم خود، آیشا و خدیجه و سه فرزندش - فهمی، غم انگیز و آرمانگرا، یاسین هادونیست متکبر و کمال فکری روح، می دهد. محاکمه های خانوادگی در طول سال های متمادی از دو جنگ جهانی، به عنوان یک تغییر در جامعه ای است که برای قرن ها مقاومت کرده است.


خرید کتاب از قصر تا قصر
جستجوی کتاب از قصر تا قصر در گودریدز

معرفی کتاب از قصر تا قصر از نگاه کاربران
من چند وقت پیش خریدم چون نویسنده اولین فرد (و تا کنون تنها) از جهان عرب بود تا جایزه نوبل ادبیات را کسب کند. اما پس از آن اجازه دادم آن را در قفسه خود را برای مدت طولانی نشسته ام، زیرا به نظر می رسید خشک و خسته کننده است. این نبود این داستان داستان یک خانواده در اوایل قرن بیستم مصر است - پویایی قدرت / جنس خود را تحت حکومت یک شخصیت پدر اقتدارگرا، اهمیت مذهب در زندگی خود و تلاش آنها برای تکامل (و یا تکامل) در پاسخ به زمان های تغییر ، از جمله مبارزه برای استقلال مصر از انگلستان. من انتظار چنین چیزی را نداشتم، اما واقعا جذاب بود و خیلی متفاوت از ادبیات معمولی غرب بود؛ در حقیقت، حتی ممکن بود کتابهای دوم و سوم در سه گانه را بخوانم.

مشاهده لینک اصلی
(قصر قصر اولین جلد از سهگانه قاهره است. این در ابتدا در سال 1956 به زبان عربی منتشر شد؛ ترجمه شده توسط ویلیام مات هاچیین و الیو اگی کنی، سپس انگلیسی در سال 1990 در انگلیس منتشر شد). نقیب ماهفوز برنده جایزه نوبل از سال 1988 است. او به عنوان اولین مصر برای نوشتن رمان های مدرن اعتبار داده شده است. کاخ قدم زدن یک خانواده طبقه متوسط ​​را از طریق دو سال در اوایل دهه 1900 دنبال می کند. جنگ جهانی اول پایان می یابد، مصر را تحت اشغال توسط نیروهای بریتانیا قرار می دهد، رهبران آنها به تبعید و مردم در شورش می روند. عوامل سیاسی نیز تا حدی بخش مهمی از داستان هستند که مهمترین آنها خانواده است. این موضوع مهفوز در تمام رمانهایش تا کنون بوده است: تاثیرات بیرونی که تغییرات را به سنت های مذهبی و خانوادگی می رسانند. السیید احمد، پدر خانواده، یک شخصیت پیچیده است که همسر و فرزندان خود را در تفسیر دقیق تر پدرسالاری اسلامی. همسر و دو دخترش هرگز خانه را ترک نمی کنند، مگر اینکه در پوشش و حجاب و تحت چوپانان نزدیک خود قرار گیرند. سه پسر او کار می کنند و یا به مدرسه می روند اما همه در ترس و وحشت از خشم و ناراحتی احمدس زندگی می کنند. اما در جهان، احمد تحسین شده و به خوبی درک می شود، حتی اگر او یک زن زنی باشد و هر شب بخوابد. احمد می بایست با تضادهای شخصیت او مقابله کند، به طوری که فرزندانش ازدواج می کنند و یک پسر عمیقا درگیر فعالیت های انقلابی می شود، اگرچه او تغییر می کند. درد و رنج بسیاری از زنان بسیار دشوار است. اساسا در خانه های خود زندانی شده، به زوج های متعهد به ازدواج های مرتب و تنها با کمترین تحصیلات زندانی شده اند، و در کنار هم مادر و همسر، دیگران را در دنیای اجتماعی بازی نمی کنند. تنها جایگزین برای یک زن، تبدیل شدن به یک سرگرم کننده و معشوقه برای مردان ثروتمند است. نه همه شوهران به اندازه احمد احمدی نیستند که به شدت نمونه هستند، اما هیچ @ احترام به زن نمی شود. پالاس پیاده نگاه کردن به فرهنگ دیگری است، اگرچه نمونه ای از زندگی در ایران و افغانستان است. من پیش بینی می کنم که در کتاب دوم و سوم تریلوژی قاهره، تحولات بیشتر و ممتازتری رخ دهد، اما در این جلد اول، ماهفوژ چگونگی تغییر مصر را قبل از تغییر بزرگتر بیان کرده است. به عنوان یک نویسنده، او بر شخصیت هر دو مرد است و زن طرح او کمتر دراماتیک است، به همین دلیل شخصیت ها، احساسات و درگیری ها، امیدها و ترس هایش، رمان را رانده و خواندن را حفظ می کنند. در هر یک از کتابهایش تا کنون، به پایان رسیده است که توسط داستان تکان دهنده به پایان رسیده است.

مشاهده لینک اصلی
** هشدار اسپویلر ** صفحه 56: مهمترین چیز این است که از کابوس انگلیسی ها خلاص شویم و خلافت را برای بازگشت به عظمت قبلی خود برداریم. سپس آنها راه را برای ما آماده می کنند. @ صفحه 322: @ اخبار شگفت انگیز در بین دانش آموزان پخش می شود. هیئت و یا @ wafd @ که توسط رهبران ناسیونالیست Sad Zaghlul Pasha، عبدالعزیز فهمی بی و علی شروی پاشا دیروز به ریاست بریتانیا در قاهره رفتند، دیدار کرد و با کمیسیون عالی قضایی دیدار کرد و خواستار لغو تسلیحات بریتانیا در مصر شد و استقلال اعلام کرد. @ صفحه 235: به من بگو، برادر، چه می توانی به غم و اندوه در برابر یک ملت که اکنون خود را معشوقه بی نظیر جهان می داند؟ »مادر سرش را با هم گفت و گو کرد، همانطور که به او گفته بود. او اظهار داشت: رهبر انقلاب اورابی پاشا یکی از بزرگترین مردان و یکی از شجاعترین بود. غم و اندوه و دیگران هیچ چیز در مقایسه با او نیست. او در سواره نظام بود، یک مرد جنگنده. او از انگلیسی ها، پسران چه می گرفت؟ آنها را به زندان انداختند و سپس او را به سرزمین دیگری از دنیا تبعید کردند. صفحه 353: @ اگر ما با خشم مقابله با تروریسم مقابله نکنیم، ممکن است ملت هرگز زنده بماند. این غیر قابل تصور است که ملت بتواند در صلح باشد که رهبر آن خود را قربانی کرده است و از عواقب اسارت رنج می برد. صفحه 358: @ رها کردن پروتستان!پدران ما زندانی شده اند. ما قانون را در یک سرزمین که قوانین زیر پا گذاشته شده است مطالعه نمی کنیم. صفحه 373: انقلاب در تمام مناطق نیل دره از شمال شمالی تا جنوب غربی بوجود آمد. فهمی در مورد آنچه که در مورد راه آهن و خطوط تلگراف و تلفن قطع می شود، تظاهرات در استان های مختلف، جنگ های بین انگلیسی و انقلابیون، قتل عام، شهیدان، مراسم خاکسپاری ناسیونالیست ها با مراسم ده ها تن در تابوت زمان، مارتین پایتخت با دانشجویان، کارگران و وکلای خود در اعتصاب، که در آن حمل و نقل به چرخ دستی محدود می شد. او گفت: \"این واقعا یک انقلاب است. اجازه دهید آنها را به عنوان بسیاری از دیوانه وحشی آنها را بکشند. مرگ تنها به ما کمک می کند. @

مشاهده لینک اصلی
کتاب یکی از سه گانه قاهره که توسط برنده جایزه نوبل ادبیات (1988) نوشته شده است. این داستان زندگی یک خانواده مسلمان مصری است که در دوره بین پایان جنگ جهانی اول و آغاز سال 1919 زندگی می کند. انقلاب علیه حکومت بریتانیا، زمان تغییرات چشمگیر در مصر است. کتاب کوتاهی نیست، اما به راحتی قابل خواندن است. فصل ها کوتاه و آزادانه از شخصیت به شخصیت تغییر می کنند. عمق شخصیت جذاب است و داستان هر شخصیت می تواند جلسه ای داشته باشد و همه آنها در پویایی خانواده ال جواد ارتباط دارند. شخصیت ها همه در دسترس هستند و به راحتی شناسایی می شوند، گرچه در قوانین جنسیتی محافظه کار مسلمان از زمان است. شخصیت های جالب و پویا از طرف دو طرف احزاب پدرسواری هستند که خانواده را با یک مشت مشت ، کنترل آنها را با تفسیر محافظه کارانه تر از تقلید خانوادگی، در عین حال زندگی خود را در خارج از خانه خود زندگی می کند، به دیگر اعضای خانواده - همسر امین آمینا، پسر بزرگ خواهر یاسین از اولین ازدواج، بزرگترین دختر خدیجه، پسر فهمی، بلوند آبی دختر ایشا آیشا و پسر جوان کمال. ازدواج، تولد، مرگ، طلاق. اشغال مصر توسط انگلیس، نقش جنسیت و سیاست های خانوادگی به شدت به خودی خود تأثیر می گذارد، گرچه در سیاست مصر نسبتا کم عمق است، و این احتمالا این است که این کتاب همچنان قابل خواندن است. من از این کتاب خیلی بیشتر از آنچه انتظار داشتم لذت بردم و قسمت دوم و سوم سه گانه را در قفسه ها داشته باشید، بنابراین در نگه داشتن آنها در لیست خواندن باید سهولت داشته باشید. به طور خاص به اتمام سه گانه به 5 ستاره ارتقا یافته است.

مشاهده لینک اصلی
در صفحه 512،Palace Walk @ یک نمایش دراماتا با دقت کامل است که به سرعت در حال پیشرفت است، در حال بررسی زندگی روزمره یک خانواده دوران جنگ جهانی اول و در نهایت تاثیر رویدادهای سیاسی بزرگ به عنوان مصر برای استقلال از انگلیس قانون. بسیاری از این رمان مربوط به درگیری های میان یک پدرسالار خانوادگی اقتدارگرا، همسر مطیع او و پسران و دختران جوان خود است که مبارزات خود برای استقلال نشان دهنده ظهور روح ملی است که در تظاهرات و اعتصاب های خیابانی بوجود می آید. برای خوانندگان غربی رمان مقدمه ای بر ارزش ها و پویایی های خانواده های سنتی اسلامی، جایی که @ زنان محترم @ زنان خانه دار هستند و تنها پسران و مردان آزاد هستند تا تحصیلات و استخدام پیدا کنند. این رمان همچنین نشان دهنده استاندارد دوگانه است که اجازه می دهد مردان از مردان وفادارتر باشند، در حالیکه مهارت داشتن شهرت شایسته و حفظ اعتماد به نفس در سطح بالای اخلاقی در خانه است. در عین حال، این رمان نشان می دهد که چگونه اعتقادات اسلامی به زندگی روزمره و ارزش های اجتماعی منجر می شود. بازدیدها در اینجا به مقایسه با رشته های بزرگ داستان (Dickens Dostoyevsky و غیره) می پردازند. اما برای من، روال روزانه زندگی در خانه، رقابت بین خواهران و برادران، نگرانی نگران ازدواج برای دو دختر (یک زیبا، ساده)، امور پیرامون قلب، تهدید طلاق، و فصل اختصاص داده شده به ساير چنين مسائلي، اين سنت را در سنت جين آستن به وجود مي آورد. با این حال، تفاوت این است که حوادث تعجب آور در نگرانی های جدیدی که باعث نگرانی جدیدی می شوند، حل نشده و خواننده را به سمت رمان بعدی در این سه گانه فوق العاده و بسیار قابل خواندن حرکت می دهد.

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب از قصر تا قصر


 کتاب حماقت گرینشاو
 کتاب همه حقیقت
 کتاب دریچه ای به سوی کیهان
 کتاب پیدایش
 کتاب بازگشت به کیلی بگز
 کتاب کلاف پر گره